ПГРТО - Плевен
Facebook

Иновативно училище

Резултат с изображение за иновативно училищеОт учебната 2019/2020г. ПГРТО – Плевен придобива статут на иновативно училище.Проектът, който се реализира в рамките на  две години, е свързан с въвеждането на иновативна образователна среда в две направления:

  • Мултимедиен иновативен център за насърчаване на активно гражданство
  • Внедряване на иновация за повишаване ангажираността на учениците и подобряване на професионалните компетенции по професия Съдебен служител, специалност  Съдебна администрация

Цели на иновацията:

  • развитие у учениците на творческо мислене, екипна работа и сътрудничество, способност за самостоятелно получаване на знания и тяхното правилно използване, отговорност към собственото образование, емпатия и уважение към другите;
  • натрупване на опит и споделяне добри практики, които формират комуникативни, граждански и обществени компетентности у подрастващите в съответствие с изискванията на модерното образование;
  • осъществяване на междупредметни връзки в учебното съдържание по Български език и литература и Основи на правото, Институции и право на ЕС, История и цивилизации, География и икономика, Философия.

Целенасочена промяна в представата за традиционното училище, която го превръща в място, където учители, ученици и родители са общност и усилията им са насочени към развитие на подрастващите в личности и професионалисти.

Иновацията  разшири учебната среда извън пределите на класната стая и  формира позитивна нагласа към изучаваната професия, възпитавайки креативност, умения за общуване и водене на дебати, защитаване на позиция и гледна точка.

Родителите  са включени активно в образователния процес чрез  участие в извънучилищни дейности , което подпомага поддържането на добрия микроклимат в училище.

ПГРТО – Плевен отново е иновативно училище!

Правителството одобри Списъка на иновативните училища. За учебната 2022/2023 година това са 542 училища от 192 населени места от всички 28 области в страната – с 32 повече от миналата година.Те разработват и въвеждат нови методи на преподаване, внедряват иновативни елементи в организацията и съдържанието на обучението, усъвършенстват управлението си.

Представяне на иновацията 

 Интердисциплинарен урок „Зимни празнични традиции“

               Интердисциплинарен урок „Зимни празнични традиции“ бе представен днес в Учебна база „Орион“ на ПГРТО – Плевен. Събитието е част от дейността на Методическото обединение на учителите по професионално обучение и представя иновативен подход в преподаването и в придобиването на професионални умения от учениците на гимназията ни. Единадесетокласниците и дванадесетокласниците от професиите „Ресторантьор“/специалност „Кетъринг“/, „Готвач“ и „Хлебар-сладкар“ под ръководството на своите учители Татяна Михайлова, Венета Боянова, Емилия Първанова, Силвия Златанова и Нонка Найденова приготвиха ястия, характерни за Плевенския регион,  разказаха за  обичаите и традициите, с които народът ни е отбелязвал празниците на светците Варвара, Сава и Никола /Никулден/ и подредиха пъстра трапеза от кулинарни изкушения. Младите готвачи поднесоха три вида рибена чорба и  пълнен шаран с уникална плънка и гарнитура. Изкусните хлебар-сладкари впечатлиха присъстващите с вкусния лучник, пухкавата погача, тродиционната баница със сирене и красивите торти – „Орехова“ и „Плодово парфе“.

                  Сред гостите на събитието бяха директорът на гимназията Невена Арабаджиева, заместник – директорите Цветана Маринова и Красимира Иванова и представители на работодателските организации – партньори на ПГРТО – Плевен.  Работодателите изразиха удовлетворението си от партньорството с гимназията ни, от много доброто ниво на подготовка, която получават нейните възпитаници по отношение на професионалните умения и компетенции, и дадоха подкрепата си за предложения план-прием за учебната 2020/2021 година.

Иновативен интердисциплинарен ситуиран урок по история и цивилизации и музика в РИМ – Плевен

Днес, 11.12.2019 г., в РИМ – Плевен се проведе иновативен интердисциплинарен ситуиран урок по история и цивилизации и музика на тема „Плевен – град-герой в Руско – турската освободителна война 1877-1878 г.“ Той е част от проекта „Музеят – учебна среда“, по който ПГРТО – Плевен работи през учебната 2019/2020 година в партньорство с РИМ – Плевен. Урокът е подготвен от учениците от 10а клас. Консултанти на гимназистите по темата бяха Искра Иванова и Габриела Григорова – преподаватели  по двата учебни предмета в ПГРТО. С присъствието си събитието и труда на десетокласниците уважиха директорът на училището Невена Арабаджиева, заместник-директорът Цветана Маринова, учители, родители и ученици от 8., 9. и 11. клас.

Темата бе представена в анимиран късометражен филм, в две презентации и в кратка тематична беседа, изнесена от екскурзовод на Историческия музей с любезното съдействие на госпожа Конова. Присъстващите ученици и техните учители разгледаха музейната експозиция. Видеоклипът на „Песен за Плевен“ в изпълнение на незабравимия Емил Димитров активира знанията на гимназистите по музика и те показаха, че добре познават живота и творчеството на популярния български изпълнител.  Урокът завърши с поднасяне на цветя пред Мавзолей-параклис „Св. Георги Победоносец“.

Урок по България, посветен на Васил Левски

На 20 февруари 2020 г. от 13,30 ч. в РИМ – Плевен ученици и учители от ПГРТО – Плевен проведоха „Урок по България“, посветен на Васил Левски. Събитието е част от дейностите по проект Учебна платформа „Родолюбие 2019“ по Националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“.  Интердисциплинарният урок за живота и делото на Апостола на свободата е и пример за иновативните подходи на преподаване и учене в гимназията ни, която от учебната 2019/2020 г.  е със статут на иновативно училище. Гости на събитието бяха: Нина Димчева и Росица Петкова – старши експерти по български език и литература и по анализ на информацията в РУО – Плевен, Васил Василев – председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет „Васил Левски“ и председателят на Общинския комитет “Васил Левски”в Плевен Васил Копчев.

          Учениците от 10а и 8а клас, специалност Кетъринг,  с класни ръководители и учители по история и цивилизации и география и икономика Искра Иванова и Биляна Иванова представиха по интересен и увлекателен начин най-значимите моменти от живота и делото на Васил Левски. Те бяха подготвили презентации, видеофилми, поетически и музикални творби, посветени на Апостола. С емоционален и въздействащ прочит на стихотворение за Левски се включи и директорът на училището Невена Арабаджиева.

       Елвира Конова – ръководител на отдел „Връзки с обществеността и медиите“ – разказа на учениците за дейността на известния плевенски революционер и близък съратник и доверено лице на Васил Левски Данаил Попов.

         В гимназията ни по идея на учителя по история и цивилизации Биляна Иванова бе учреден клуб „Млади възрожденци“, чиито членове – ученици от 8а и 8б клас – бяха поздравени от Васил Василев – председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет „Васил Левски“ и от председателя на Общинския комитет “Васил Левски”в Плевен Васил Копчев. Те им връчиха членски книжки и подаръци – отличителен знак на всички младежи, членуващи в над 250 -те клуба “Млади възрожденци” в цялата страна.

         Клубовете “Млади възрожденци” са независима патриотична обществена организация на ученици с доброволно членство. Те се организират в училищата на територията на Република България и в българските училища извън страната. Основната им цел е утвърждаване на национално-патриотичните ценности и идеали сред учениците и съхраняване на българската идентичност и облик в Европейския съюз. Клубовете поддържат и развиват интереса на децата към българската история, литература и култура, както и към социалните дейности и спорта. Те работят в тясно сътрудничество с Общинските комитети “Васил Левски” в населеното място и са под методическото ръководство на Общобългарския комитет “Васил Левски”. Целите и задачите на клубовете “Млади възрожденци” са с възпитателен, образователен, социален, спортен и родолюбив характер.


 

 Online на училище - Как отговорихме на предизвикателствата на времето!

 Интерактивен сборник с ученическо творчество, посветено на училището и неговия празник

 

 

 

 

 

Проект „Моята Азбука на знанието“

Емил Александров – 8б клас, професия Готвач     Мелиса Бачийска – 8б клас, професия Съдебен служител                            Силвия Стефеняшка – 9б клас, професия Готвач

 Учениците на ПГРТО – Плевен творят и празнуват Деня на славянската писменост

 

https://read.bookcreator.com/7Xgsv76u308ZJvt84VwyJ7KW_YwBJKufTfdt7asAeCY/9_ucnC6qRyKNxSLjV8DaVA/prYJAn8VRvSEMALFeQojeA

Участие в Регионална инициатива на РУО – Плевен

Във връзка с изпълнение на дейности по Годишен план на РУО – Плевен за учебната 2020/2021 година бе организирана инициатива  „Училищни политики и мерки за намаляване отсъствията на  учениците и задържането им в училище“.  На 11 декември 2020 г. се проведе онлайн среща в електронна среда, по време на която бяха представени 26 добри практики на екипи от педагогически специалисти от различни училища в област Плевен. Участниците  бяха поздравени лично от Началника на Регионално управление на образованието-Плевен – г-жа Тотева.

ПГРТО – Плевен представи свои добри педагогически практики в трите тематични направления:  Тематично направление: Прилагане на иновативен подход за формиране на ключови компетентности.

Тема на практиката: ПГРТО – Плевен – иновативен център за развитие на ключови компетентности.       

Тематично направление: Активно партньорство и сътрудничество между училището, родителската общност и заинтересованите институции-фактор за формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, които да подпомогнат пълноценното развитие на ученика като индивидуалност и член на обществото.

Тема на практиката:  Психологическото консултиране и  индивидуалният подход при работа с родители и ученици за изграждане на позитивна учебна среда.

Мото: „С ЛЮБОВ И ГРИЖА КЪМ ВСЯКО БЪЛГАРСКО ДЕТЕ!“

 

Тематично направление: Ролята на извънкласните форми и целодневната организация на учебния ден – мотивиращ фактор за личностно развитие на ученика и повишаване на резултатите от обучението.

Тема на практиката: Извънкласните форми в ПГ по ресторантьрство, търговия и обслужване – фактор за  формиране на граждански и социални компетенции, проява на новаторство и  мотивирано отношение към образованието.

ИНОВАТИВЕН УРОК-СИМУЛАЦИЯ ПО ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ – „ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИ 2021г.“

Днес, 25.02.2021г., учениците от 11 а и 11 б клас проведоха своя плануван иноватевен урок по Гражданско образование. Той е част от проекта  на ПГРТО – Плевен, който превърна професионалната ни гимназия  в учебно заведение, което от 2019 г. налага трайно иновативните подходи в системата на обучение.

        Темата „Президентски избори“ стана възможна благодарение на иницианивността и желанието на група ученици, които целенасочено следят в медиите как се развиват събитията около бъдещите президентски избори в РепубликаБългария.

        С помощта на педагогическия съветник госпожа Искра Траянова и преподавателя по гражданско образование госпожа Искра Иванова бяха изготвени предизборни програми на кандидат-президетските двойки. Те бяха представени пред аудиторията, а след това се разигра симулация по гласуване и избиране на Президент на страната. Учениците се запознаха с процедурата по гласуване и сами участваха  в нея.

        Урокът възпитава и развива  активното гражданско поведение при подрастващите и целенасочено участие в избора на държавни органи на управление. Така в близка до реалната среда учениците се възпитават в усвояване на  демократичните ценности и традиции, като  се превръщат в неделима част от  новото българско общество.