Национални дни за учене през целия живот „Бургас 2016”
Регион Плевен е №1 с най-много обучени възрастни, стана ясно по време на Националните дни за учене през целия живот „Бургас 2016”, които се проведоха от 6 до 8 октомври.
Годишната награда в категория „Учещ регион” беше присъдена на регион Плевен за принос в сектора за учене на възрастни.
„Това е най-хубавото признание за цялата отдаденост, заедно, на всички нас… Благодарности, най-истински, на екипа на РУО – Плевен, на директорите и учителите от регион Плевен. Бъдете горди, както се чувствам и аз” – сподели Албена Тотева – началник на РУО – Плевен.
Националните дни за учене през целия живот „Бургас 2016” бяха открити от заместник-министъра на образованието и науката Красимир Киряков. На церемонията присъстваха и заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, областният управител на област Бургас Вълчо Чолаков, заместник областният управител Севдалина Турманова, заместник-кметът на Бургас Йорданка Ананиева, Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, Валентина Дейкова, национален координатор на европейската програма и организатор на Националните дни на учене през целия живот, както и проф. Тодор Танев.
В рамките на Националните дни на учене през целия живот се проведоха информационен ден за популяризиране на Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE); срещи с активни потребители на (EPALE); публична лекция на тема „Професионалното обучение на възрастни – ключов фактор за устойчивото социално-икономическо развитие“ на Иван Нейков – председател на Балканския институт по труда и социалната политика, дискусии, национално изложение на училища и организации за обучение на възрастни през целия живот.
На 43 щанда на пл. „Тройката” в Бургас участници от цяла България представиха своите продукти, таланти и умения. На изключителен интерес от страна на широката публика се радваха представителите на регион Плевен – Професионална гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване и Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов”. Атрактивните щандове на двете гимназии, подредени със сладкарски изделия и рекламни материали, както и демонстрациите от учениците на приготвяне на коктейли и декориране на сладкарски изделия привлякоха вниманието на присъстващите и заслужено спечелиха техните овации.
Дните за учене се осъществяват от МОН, в партньорство с други организации по проект: „Националните координатори в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни“, № 567452-ЕPP-1-2015-1-BG-EPPKA3-AL-AGENDA. Съфинансирането е по линия на програма „Еразъм +“ на Европейския съюз.